Connect with us
День Святого Стефана. Budapest 2023 Day 2

Спорт

20 серпня в Угорщині святкують День Святого Стефана, на честь Короля Стефана, завдяки якому і була колись заснована Угорщина. Для місцевого люду – це свята дата, день коли всі відпочивають, святкують і гуляють. Вечір з феєрверками над Дунаєм, з закритими магазинами і святковим настроєм. І це напряму вплинуло на Чемпіонат Світу, тому що сьогоднішні сесії починалися раніше, а також раніше закінчувалися. Усе для того, щоб глядачі могли зі стадіону піти до Дунаю, і подивитися на феєрверки.

І якщо глядачам ці зміни дійсно, напевне, сподобалися, то спортсмени стартували трохи у незвичний час. Забіги на 400 метрів у жінок почалися о 9:30 ранку, півфінали на 100 метрів у чоловіків відкривали вечірню сесію о 16:30, коли на дворі було біля 35 градусів, і вітер знайти було важко навіть при великому бажанні, тому певно, сьогодні була найгарячіша сесія Чемпіонату, як мінімум з точки зору погодних умов.

Очевидно, що і список дисциплін на цей святковий день також підбирався з оглядкою на календар. Тому що сьогодні фінішувало семиборство та метання молоту у чоловіків – дві дисципліни, у яких у збірної Угорщини найвищі шанси завоювати медалі на домашньому Мундіалі.

BUDAPEST, HUNGARY – AUGUST 20 (Photo by Stephen Pond/Getty Images for World Athletics)

І всі сподівання організаторів справдилися. Бенце Халаш уже в першій спробі відправив молот на 80.82 та вийшов на перше місце, і змусив трибуни просто “ходити ходуном” під ногами у глядачів. Потім у угорця була ще третя спроба, взагалі за 81 метр, але після перегляду судді помітили у нього невеличкий заступ. Тим не менше, і 80.82 вистачило для бронзової нагороди, яка стала за емоціями золотою для публіки на трибунах. Другим став Олімпійський Чемпіон Войцех Новіцкі, а сенсаційно переміг той самий канадець, який здивував всіх вчора на кваліфікації – 81.25, ще один рекорд Канади, і золото у Ітана Кацберга.

Українець Михайло Кохан не докинув молот до 80 метрів, і закінчив змагання на п’ятій позиції. Після закінчення змагань мені вдалося поговорити з Михайлом у мікст-зоні на рахунок дискваліфікації, яку він отримав від ФЛАУ, через що останні півроку не виступав на комерційних змаганнях. Михайло визнав, що помилився на командному Чемпіонаті Європи з метань, і вживав алкоголь після після свого старту, але не погодився з мірами, які були прийняти по відношенню до нього. І тут я, певно, з ним погоджуюсь. Якщо порушення серйозне – до має бути серйозне покарання, але відбирати у спортсмена можливість стартів, але таки допускати його на молодіжних Чемпіонатів Європи, де перемоги більше потрібні Федерації, а не спортсмену – це якось сильно однобоко. Хоча ми не знаємо на 100%, чому Кохан був дискваліфікований, ходять чутки, що справа не тільки у алкоголі, але й у невеличкій сутичці, в якій взяв участь українець у березні на змаганнях…

Другого українського фіналу в цей вечір не сталось, тому що електронна система фіксації заступа у секторах для стрибків, вчора зафіксувала три заступи у Марини Бех-Романчук, і сьогодні в фіналі українки не було. Зате була присутня та сама система фіксації, і о диво, вона знову начудила. Цього разу лідерка сезону, молода студентка з Ямайки, Акелія Сміт стрибнула на 6.49 і перед третью спробою була лише 11-ю. Потрібно було ризикувати, і Акелія стрибнула далі, але заступила, так вирішила система.

“Я не заступила і я це бачила, я вірю в те що я не заступила, тому я пішла до суддів і пояснила їм це, вони не змогли мені відповісти чи був там заступ чи ні, тому дозволили стрибати ще 3 спроби, але так і не сказали мені той мій результат, тому я зараз піду подавати протест”, – сказала мені Акелія одразу після фінішу. Як так вийшло – я не знаю, чому спортсменка, яка мала, як і Марина закінчити змагання, отримала ще три спроби – це загадка. Або це подвійні стандарти.

BUDAPEST, HUNGARY . (Photo by Christian Petersen/Getty Images for World Athletics)

Виграла сьогодні золото сербка Івана Вулета, яка двічі стрибнула за 7 метрів, і у п’ятій спробі полетіла на 7.14 – найкращий результат сезону в світу. Срібною стала улюблениця публіка Тара Девіс з США, і бронзу досить сенсаційно здобула румунка зі знайомим для нас прізвищем, Аліна Ротару-Коттман.

Дуже інтригуючими також стали змагання семиборок, де у збірної Угорщини до останніх метрів були шанси на бронзу, але в підсумку Ксенія Кріжан залишилася четвертою, програши бронзу нідерландці Анук Феттер. За золото боролися Катаріна Джонсон-Томпсон з Британії та підростаюча суперзірка з США, Анна Голл. І це було прекрасно. На цьому Чемпіонаті організатори дуже класно показують багатоборство, і глядачі в режимі онлайн можуть бачити скільки балів у кого в цю конкретну секунду. І під час останнього забігу на 800 метрів, статус чемпіонки переходив з руки в руки неодноразова. У підсумку британка таки перемогла, вигравши у суперниці лічені секунди, або з сантиметри, дивлячись на який вид перераховувати.

А далі був спринт, і як завжди на Чемпіонатах Світи чи Олімпіадах – це було прекрасно. Фінал закрився на відмітці у 10.01! Таких космічно швидких півфіналів я пригадати не можу, чинний чемпіон світу, і переможець кількох етапів Діамантової Ліги 2023, Фред Керлі пролетів повз фінал з результатом 10.02! В півфіналі був дискваліфікований за фальстарт ще один переможець етапу Діамантової Ліги цього року Акані Сімбін, але у підсумку ми отримали феєрично рівний фінал, переможцем з якого вийшов Ноа Лайлз. 9.83 – найкращий результат сезону у світі, і заслужене золото.

Я приїхав сюди виграти три золота, і перше, найскладніше у мене вже є! Свого часу я дуже багато разів програвав на стометрівці, але сьогодні мій день, і я завжди знав, що я той чувак, який бігає швидше ніж інші, і ось я тут. Я чемпіон світу у бігу на 100 метрів”, – сказав нам Ноа Лайлз після фінішу. І дійсно його перемога була дуже ефектною, а якщо згадати, що його основною спеціалізацією є все таки дистанція 200 метрів, то план про три золоті медалі не виглядає таким вже і нереальним.

World Athletics Championships Budapest 2023 at National Athletics Centre on August 20, 2023 in Budapest, Hungary. (Photo by Christian Petersen/Getty Images for World Athletics)

Також сьогодні розіграли медалі у ходьбі на 20 км жінки, де без несподіванок перемогла Марія Перез з Іспанії, і здобула Олімпійську Путівку українка Олена Собчук, яка фінішувала десятою. Та втретє став чемпіоном світу угандієць Джошуа Чептегеі, який виграв 10000 метрів у чоловіків.

Завтра на Чемпіонаті Світу буде лише вечірня сесія, але емоцій буде не менше. Стартують Рижикова та Ткачук, відбудуться фінали у потрійному стрибку та метанні диску у чоловіків, а також ми дізнаємося ім’я найшвидшої жінки планети Земля. Почуємось!