Published on
Будь-якій країні у День їх національного свята хочеться спортивних перемог, і у минулу неділю я Вам тут розповідав про програму, яка передбачала дві нагороди Угорщини в національний святковий день для них. Тому звичайно, і нам хотілось би 24 серпня побачити якісь успіхи наших спортсменів, але на жаль, з моменту публікації розкладу чемпіонату стало зрозуміло, що це малоймовірно.
Хоча нагороди були! Правда не Чемпіонату Світу, а Європейських Ігор 2023 року. Нагороди для Марини Бех-Романчук та Ярослави Магучих, і вручив нашим атлеткам ці нагороди Президент Міжнародної Федерації Світової Атлетики, Себаст’ян Кое. Втретє обраний лідер світової атлетики, який є великим другом України, і робить все для того, щоб українці в часи війни не почувалися покинутими, зустрічається з нашою збірною на усіх великих подіях. Ця традиція розпочалася у Орегоні, коли пан Кое дізнався, що ніби як лідер української легкої атлетики, Сергій Бубка просто проігнорував існування українських спортсменів на Чемпіонаті Світу 2022 року, то одразу домовився про зустріч зі збірною, і особисто поспілкувався зі всіма. Ця традиція продовжилася у Мюнхені на європейській першості рік тому, і про це я розповідав вам минулого року на Youtube-каналі Sporthub.Media, а цього року пан Кое зустрівся з українцями двічі. 23 серпня він презентував нашій команді нові набори жердин, та мати для стрибків, які коштують насправді космічних грошей, і були придбані за кошти World Athletics та передані українцям.
Вдруге, Себаст’ян Кое зустрівся з нашою збірною сьогодні вранці, на урочистостях на честь Дня Незалежності України, які організувало Посольство України у Будапешті. Та разом з представниками мерії Будапешту, нагородив Марину та Ярославу медалями Європейських Ігор, і ще раз пообіцяв робити все що може на підтримку українських спортсменів. І на відміну від пана Баха, чи очільників інших федерацій світового спорту, у нас немає причин йому не довіряти.
Щодо ранкової програми, то її на стадіоні не було, зате були розіграні два комплекти нагород у центрі міста, на Площі Героїв. Скороходи боролися за нагороди на дистанціях 35 км, які вдруге проводилися у рамках ЧС. Нагадаю раніше, ходили на 20 та на 50 км, але на довшій дистанції кількість спортсменів, які заявлялися на змагання ставала такого маленькою, що було прийнято рішення ввести нові стандарти, і саме тому, починаючи з 2022 року, у спортивній ходьбі змагаються на 20 та на 35 кілометрів.
Ми мали своїх представників та представниць, але старт вийшов для України дуже не вдалим. У чоловіків Ігор Главан фінішував останнім, тридцять третім і програв чемпіону 21 хвилину, а другий наш представник Іван Банзерук втратив свідомість по дистанції і не фінішував. Чемпіоном Світу знову став іспанець Альваро Мартін, який на фінішному кілометрі таки випередив еквадорця Браяна Пінтадо, бронза, на радість величезній кількості японських журналістів, поїде у Японію разом з Масатора Кавано. У жінок все було значно спокійніше, і друге золото досить комфортно здобула Марія Перез, а минулорічна дворазова тріумфаторка з Орегону, Кімберлі Гарсія Леон з Перу стала срібною. Українка Василина Сидорчук фінішувала на 20 позиції, а Аліна Цвілі стала 34-ою. Що цікаво, час переможниці, Марії Перез – 2:38.40, а час Ігора Главана, спортсмена, який був дискваліфікований на 4 роки за допінг, і ось повернувся – 2:45.18, тобто у жіночому старті, який нагадаю проходив одночасно з чоловічим, і у тих же умовах, він був би шостим.
У вечірній сесії сьогодні розігрувалися 5 комплектів нагород, але українці не змагалися. Ну точніше майже не змагалися, тому що у секторі для метання молота, після вчорашньої кваліфікації однією з фавориток була колишня українка, яка досі проживає і тренується в Києві, Ганна Скидан, нині представниця Азербайджану. До фіналу на пройшла чинна чемпіонка світу та єдина спортсменка, що метала молот за 80 метрів у 2023 році – Брук Андерсон, не вийшла також до фіналу легендарна полька Аніта Влодарчик, тому питання чемпіонства було відкритим. І найкраще отриману можливість реалізувала Кемрін Роджерс з Канади, яка принесла своїй країні друге золото у метанні молота. Правда ніякого відношення до українських тренерів, Кемрін немає, вона також з Британської Колумбії, але розвивалася як спортсменка у США, в університеті Берклі у Каліфорнії, куди отримала запрошення і спортивну стипендію у 2017 році. Кемрін вигравала молодіжний чемпіонат світу, і стала другої у Орегоні минулого року, і от сьогодні її переметати ніхто не зміг. Срібло та бронзу вибороли американки Кассанавойд та Прайс
Ще один технічний вид вечора – чоловічі стрибки у довжину, і головною інтригою тут було питання Тентоглу. Мільтадіс виграв все у своїй кар’єрі – загальний залік Діамантової Ліги, Олімпійські Ігри, Чемпіонат Світу у приміщеннях, Чемпіонат Європи (двічі), Чемпіонат Європи у приміщеннях (тричі). Не вистачало лише одного титулу до Гренд Слему. І уже першою спробою грек показав що сьогодні він хоче це питання закрити – 8.50, найкращий стрибок сезону, і серйозні проблеми для суперників. Вейн Піннок з Ямайки, який вчора у кваліфікації полетів на 8.54, відповів трохи гіршою першою спробою – 8.40, але уже у другій він змусив стадіон закричати в захваті – 8.50! І за рахунок другого найкращого стрибка, саме ямаєць був на першому місці… До останньої спроби, Тентоглу має стільки досвіду стартів і топ-чемпіонатах, що не було сумніву у тому, що на останню спробу він віддасть все що має. І він це зробив, повна тиша на стадіоні, і 8.52 від грека, який нарешті, додає до свого послужного списку один з головних титуулів – Чемпіон Світу з стрибків у довжину!
На бігових доріжках теж було як завжди гаряче, і не лише у фіналах. Вечір відкрили забіги на 5000 метрів, і багато кого цікавила форма Інгебрігтсена, після вчорашнього програного фіналу на 1500 м, і він мав бігти проти триразового чемпіона світу Джошуа Чептегеі, але угандієць знявся зі змагань через травму стопи. Тим не менше, забіги все рівно вдалися на славу, хоча на шляху до фіналу ми згубили двох з чотирьох кенійців, але усі основні фаворити у фіналі будуть бігти.
Також сьогодні відбулися півфінали на 200 метрів у жінок та у чоловіків. У жінок обійшлися без сенсацій та фальстартів. Усі хто мав виходити до фіналу – туди потрапили. У жінок фінал закрився на 22.30, а це на 0.25 повільніше, ніж у Орегоні. Чоловічі ж півфінали затрималися, через ДТП… Спортсменів на старт везуть на маленьких гольфкарах через мостик, що з’єднує основний стадіон і тренувальний, і ось два таких гольфкари зіштовхнулися! В одному з них були хлопці з першого півфіналу, з Ноа Лайлзом на борту, тому першими на старт вийшли спортсмени з другого півфіналу
Але і цієї драми було замало. У другому півфіналі третім фінішував чемпіон світу в естафеті 4 по 100 метрів Аарон Браун з Канади, але його дискваліфікували за забіг на сусідню доріжку. Хлопці з першого забігу стартували останніми, і в принципі пробігли сильно, Лайлз виграв з 19.75, томуу на ньому ДТП не відобразилося ніяк, а от ямаєць Хадсон фінішував лише п’ятим і у фіналі бігти не буде.. Але через півгодини після фінішу організатори повідомили, що рішенням суддів його провели до фіналу, де він буде бігти по першій доріжці! Другий спринтерський фінал чемпіонату на 9 спортсменів!
А далі нас чекали три фінали, і шоу стартували з бар’єрного спринту у жінок. Чемпіонка Світу 2019 Ніа Алі, Чемпіонка Світу 2022 і світова рекордсменка Тобі Амузан, Олімпійська Чемпіонка Жасмін Камачо-Квін, срібна призерка Олімпіади і Чемпіонату Світу, та найшвидша у цьому сезоні Кендра Гаррісон, Девін Чарльтон з Багам ,яка уже тут побила національний рекорд – просто космічний стартовий протокол. А перемогла також чемпіонка світу, але далекого 2015 року, Даніель Вільямс, яка з 2 доріжки, випередила усіх і принесла Ямайці перше золото цього чемпіонату! Тобі Амузан лише шоста, Ніа Алі лише восьма! Срібло забрала додому Жасмін Камачо-Квін, третьою стала у досить повільному за мірками цього року фіналі, Кендра Гаріссон.
Ямайський вечір у Будпешті продовжився 20 хвилин по тому, коли фінішував фінал на чоловічій дистанції 400 метрів, і у битві таких метрів цього виду як Кірані Джеймс та Вейд ван Нікерк знайшлося місце дебютанту таких змагань. Людині, біг якої я тут у Будапешті побачив вперше. Тому що 21-річний Антоніо Вотсон не стартував на жодних дорослих змаганнях світового рівня до цього Чемпіонату, і саме він фінішував першим, просто фантастично набігши на останніх сто метрів. 44.22 і друге золото Ямайки за вечір! Срібло виграв британський чемпіон Європи Метью Гадсон-Сміт, а третім став американець Квінсі Голл. Світовий рекордсмен ван Нікерк фінішував останнім, а Кірані Джеймс взагалі був дискваліфікованим з те, що забіг на сусідню доріжку.
А закривав день фінал на 400 метрів з бар’єрами, де, як ви добре знаєте, не було українок, але була надія усього стадіону і всіх нідерландців, Фемке Бол. Після її падіння у перший день чемпіонату, певно не було жодної людини на стадіоні, та взагалі у Будапешті, які б не вболівали за Фемке сьогодні. І вона все зробила як треба! Першою підбігла до 1 бар’єру і далі її суперниці бачили лише спину нідерландки. Перемога в стилі Маклафлін, відрив від другого місця – 1.10 секунди, при тому що срібна Шам’єр Літтл пронеслася по дистанції з найкращим результатом сезону – 52.80. Бронзу виграла ямайка Рашел Клейтон.
Ось таким був шостий день Чемпіонату Світу, завтра на нас чекає сама насичена для України ранкова сесія. Стартує Артур Фельфнер та 4 українки в секторі для стрибків у висоту, і під вечір – фінал потрійного стрибка. Тому вмикайтеся завтра, обовязково.
Віталій Волочай, спеціально для Sporthub.Media з Будапешту.
You must be logged in to post a comment Login