Connect with us
Нове покоління чоловічого гірськолижного спорту

Спорт

Нове покоління чоловічого гірськолижного спорту

by Inna Volochai

В гірськолижному спорті, як і в будь-якому іншому, є таланти, які починають розкриватись чи не з перших кроків (в нашому випадку, на лижах). Такі як Марко Одерматт. Якого після перемог на юніорському рівні не могли дочекатись на дорослому Кубку Світу. І остерігатись, адже мало не з першого ж сезону швейцарець почав “виносити” авторитетів. Цього унікума ми виносимо за дужки. Проте далеко не завжди титуловані юніори стають успішними на дорослому рівні. Візьмемо того ж Рівера Радамуса, який тримався на рівні з Марко в тінейджерські часи і якому досить нелегко наразі чіплятись навіть за десятку на дорослому рівні. Або Алекса Віньяцера, в якого найбільш стабільний результат останніх сезонів  –  DNF

Буває і рівно навпаки: спортсмени, які не особливо вирізнялись здобутками в молодших категоріях, раптом з ноги вламуються у вищу лігу.

В першу чергу це стосується 22-річних норвежців Лукаса Браатена і АтЛіе МакГрата, які протягом двох останніх сезонів (трьох, включаючи поточний) ставлять на вуха всю гірськолижну екосистему. Вони не просто увірвались в еліту і злились з нею, вони задають нові тенденції і кидають виклики, як один одному, так і більш іменитим та досвідченим спортсменам. Вони вчаться, переймають їх досвід і в той же час не бояться шукати нові підходи і розширювати горизонти, і це стосується не лише скі-рейсінгу. 

І це круто! Про цих двох можна писати багато, але ця стаття – продовження теми новачків, а Браатен і МакГрат уже встигли стати такими собі селебріті. Тож перейдемо до молодих і зелених. 

Італійці Філіппо делла Віте та Джованні Францонні на рік молодші за норвежців, але мають за плечима більше здобутків на юніорському рівні. Перший – діючий віце-чемпіон світу в гігантському слаломі серед юніорів. Другий – за два попередніх юніорських  Чемпіонати Світу виграв золото в швидкісному спуску й альпійській комбінації, золото та бронзу в супер-гіганті та срібло в гіганті. 

Як і норвежці, молоді італійці разом тренуються, ділять кімнату на зборах та змаганнях і неодмінно челленджять один одного. Обидва наразі роблять ставку на гігантський слалом і називають своїми кумирами Теда Лігеті, й обидва дивляться на Браатена й МакГрата, як на успішний приклад для наслідування, за якими можна тягнутись і з якими можна тягатись! Маючи у команді таких досвідчених наставників, як Лука ді Аліпрандіні та Домінік Паріс, вчорашні юніори намагаються перейняти все найкраще і виробити свій власний стиль. 

Але так само як Браатен і МакГрат, делла Віте і Францоні абсолютно різні між собою, як інь і янь. Піппо чимось схожий на Лукаса: такий самий запальний, ризиковий, трішки зухвалий і дещо неорганізований. У Джованні, в свою чергу, багато спільного з АтЛіє: він також системний, дисциплінований, більш консервативний і досить скромний. І цим вони ідеально один одного балансують! Втім, паралелі на цьому не закінчуються)

Нове покоління чоловічого гірськолижного спорту
Filippo Della Vite in Alta Badia. © ANSA / Guillaume Horcajuelo

Феліппе делла Віте виріс у Бергамо і з дитинства захоплювався футболом і тенісом. Гірськолижний спорт йому приносить відчуття куражу, і не лише від самого процесу, але й можливості подорожувати, змагатися проти вчорашніх кумирів; проте він сприймає скі-рейсінг лише одним із проявів своєї особистості. Обожнює тусуватись із друзями і заводити нових, слухати музику, зокрема реггетон перед стартами, і вважає піццу найкращою стравою у Всесвіті. В попередніх сезонах отримував необхідну змагальну практику на Кубку Європи, в основному в гігантському слаломі з кількома подіумними результатами, і меншою мірою в слаломі спеціальному. В Кубку Світу дебютував у гіганті на Гран Різі два роки тому, яка принесла йому в минулому місяці 13-те і 17-те місця і 34 очки в залік на додачу до тих 22-х, які він здобув за 12-те місце у Валь-д’Ізері і тепер йде на 15-й сходинці видового заліку (найкращий з італійців). А вболівальники можуть пригадати його виступ в Бансько в лютому 2021, де юний талант зі стартовим 44-м номером прорвався у другу спробу і показав на ній другий кращий час, що дозволило йому посісти 16-те місце.  

Джованні Францоні родом з містечка Манерба, що на західному березі озері Гарда. З дитинства мама завантажувала в сімейне авто два дитячих крісла і дві пари дитячих лиж і всю зиму возила їх із братом-близнюком в Мадонна ді Кампільйо на покатушки.  

Зрештою, сім’я переїхала в Карізоло, ближче до тренувальної бази, звідки в Мадонну можна було дістатись підйомником. 

Джованні згодом почав навчатись в Брешії, їздити по змаганням, а брат залишився  працювати інструктором і часто допомагає з розбором проїздів. По закінченню зимового сезону вони полюбляють займатись кайт-серфінгом на озері Гарда, а також стежити за Формулою-1 і разом вболівати за Феррарі і Шарля Леклера.

До того, як сконцентруватись на Білому Цирку, Джованні виступав у Кубку Європи, виграв генерал і dbljdbq залік у супер-гіганті, і встиг показати себе на домашньому Чемпіонаті Світу у Кортіні, здобувши 14-те місце у гігантському слаломі і 23-тє у комбінації. З тих пір переніс травму ключиці і кілька операцій, але не вилітав з тренувального процесу надовго. В Кубку Світу вперше був заявлений разом з Піппо у Альта Бадії позаминулого сезону, а перші очки отримав в Адельбодені в гіганті і Венгені в супер-гіганті минулого січня. В цьому сезоні може похвалитись результатами на страшній і складній майбутній олімпійській трасі у Борміо: 26-м у даунхілі й 22-м у суперджи.

Нове покоління чоловічого гірськолижного спорту
Giovanni Franzoni/Gardapost.it

Ісайя Нельсон та Бен Річчі – представники нового американського покоління гірськолижників, які тренуються разом з Рівером Радамусом, Люком Вінтерсом та іншими представниками досить чисельної американської збірної. 

Ісайя Нельсон – 21-річний універсал, що все ж більше тяжіє до швидкісних дисциплін, діючий Чемпіон Світу серед юніорів в супергіганті. Ісайя родом із Міннесоти, а у тамтешніх лижників один шлях  –  Buck Hill Ski Team, де всім заправляє легендарний тренер Ерік Сейлер (досі, у 97 років!), як його називають “Йода скі-рейсінгу” та “Чарівник із Бак Хілл”. Сейлер тренував ще батька Ліндсі Вонн і був її першим тренером, що відкрив світу талант найуспішнішої американської даунхілістки; в різні роки під його наставництвом виросли Крістіна Кознік, Пола Мольцан, Таша Нельсон (тітка Ісайї), і власне, сам Ісайя. 

Тренуючись за програмою Еріка, Нельсон потрапив у збірну фактично зі школи, оминувши етап навчання у лижній академії.  

Вигравши юніорський Чемпіонат Світу  і показавши хороші результати на тестових заїздах перед початком сезону, Ісайя виборов слот від збірної на стартовий етап у Зольдені. У дебютній гонці Кубку Світу Нельсон не відібрався у другу спробу. Після чого продовжив виступи у Кубку Європи та НорАмі. Але ми однозначно ще побачимо молодого таланта на майбутніх етапах Білого Цирку.

Американець мріє позмагатись із кращими з кращих, зокрема Хенріком Крістофферсеном, якого називає своїм кумиром, тому що “he’s a fun skier to watch.”

А поки продовжує відточувати майстерність на схилі і за його межами, займаючись велоспортом і маунтінбайкінгом, вейк-серфінгом та водними лижами, зробленими власноруч в комплекті з гірськолижними черевиками.

Нове покоління чоловічого гірськолижного спорту
Isaiah Nelson and Erich Sailer, https://www.buckhillskiracingteam.com/

Бенджамін Річчі – 22-річний слаломіст, який також їздить гігант і комбінацію. Позаторік, коли Бен став Чемпіоном Світу серед юніорів у слаломі, чого з командою Сполучених Штатів не траплялось два десятка років, йому зателефонував у прямому ефірі по відеозв’язку зі студії Стів Найман, який тоді працював на американському телебаченні, поки заліковував травму. І запитав, чи не збирається той піти по його стопам, після виграного слалому на юніорському ЧС стати даунхілістом, на що молодий тіммейт відповів запереченням. Так, саме потужний двометровий Стів Найман і був тим “останнім американцем”, якому вдалось у 2002 році взяти юніорський слаломний титул.

Річчі виріс у містечку Віллістон, штат Вермонт. Його сім’я переїхала у Вейтсфілд, аби Бен міг навчатись у Green Mountain Valley School, на базі г/л курорту Шугарбуш (другий за величиною після Кіллінгтону). І хоча його рідні зовсім не вихідці з гірськолижної династії, він неодноразово їм висловлював вдячність за те, скільки зусиль вони доклали, щоб він міг зосередитись на спортивній кар’єрі. 

Тренуючись на схилах Зелених Гір (відгалуження північно-східного хребта Аппалачів), Річчі завжди був оточений висококласними спеціалістами, що сприяло швидкому прогресу. Крім того, практика на жорсткому і більш швидкому, аніж на Заході, Вермонтському снігу також давала йому певну перевагу.

Свій шлях на великій сцені Бенджамін почав у 2019 році, коли виграв НорАм у слаломі, забезпечивши собі місце у старт-лісті на Венгенському етапі. Хоча перші очки прийшли у січні минулого року в Шладмінгу  – стартуючи з 44-м номером і показавши 11-й кращий час по першій спробі, американець напомилявся на другій і доїхав з 23-м сумарним результатом. І на наступному ж етапі у Гарміші показав поки що кращий свій результат – 20-й.

Хоча досі найкращим виступом на дорослому рівні можна вважати 13-те місце на минулому Чемпіонаті Світу у Кортіна д’Ампеццо.  

Якщо Бенджамін не катається на лижах, він неодмінно крутить педалі велосипеда. Його також можна застати за грою в баскетбол (його улюблені атлети – Кевін Дюрант і Кобе Браянт). Або за грою в PS4. Крім того Річчі встигає волонтерити в організації Golden Huggs Rescue, яка займається пошуком домівок для безпритульних собак. 

Нове покоління чоловічого гірськолижного спорту
Benjamin Ritchie/The Aspen Times

За ким ще варто приглянути в цьому сезоні? За 21-річним норвежцем Александром Стен Оллсеном  – діючим Чемпіоном Світу серед юніорів у гігантському та спеціальному слаломі. Талановитий і амбітний молодий атлет із Осло захоплюється також футболом і творчістю Тупака Шакура й потроху починає почуватись своїм у дружній команді вікінгів. В минулому сезоні виграв слаломний титул на Кубку Європи і набрав перші очки у фіналі Білого Цирку, де одразу заїхав у топ-10 в гіганті, повторивши цей результат на останньому етапі у Гарміш-Партенкірхені уже в слаломі. Маючи в активі також топ-20 у Валь д’Ізері, йде 18-м у слаломному заліку, вище за МакГрата і Фос-Солевага, все впевненіше закріплюючись у богемній лізі. 

У 21-річного австрійця Лукаса Ферштайна схожа ситуація з його співвітчизницею Магделеною Еггер, про яку йшла мова у попередній статті. Титул минулорічного Чемпіона Світу серед юніорів в гігантському слаломі (а також срібного призера в супер-гіганті) дав йому право потрапити на фінали Кубку Світу у березні того ж року. В тій дебютній гонці Лукас фінішував з 19-м часом у своїй “золотій” дисципліні, та після першої ж невдачі на старті наступного сезону в Зольдені, автрійські тренери відправили молодого спортсмена доточувати навички в Кубку Європи. Заїхавши там кілька разів на подіум в гіганті і супергіганті, Ферштайн знову повернувся у Білий Цирк, але з тим же результатом DNQ на всіх етапах з гігантського слалому в новому сезоні, починаючи із Зольдена. А от пекельна траса супер-гіганту у Борміо прийшлась молодому австрійцеві до душі: на ній Лукас заробив свої перші 4 очки за 27-ме місце у видовий залік. Тож, можливо, наставники збірної передумають ліпити з нього нового Марселя Хіршера, а почнуть готувати заміну Маттіасу Майєру, який, як ми добре памєятаємо, саме перед тим етапом гримнув дверима і лишив вакантне місце у автрійській швидкісній команді?

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Клівленд все ще не програв, проблеми фаворитів Заходу NBA та очікування матчів збірної України Клівленд все ще не програв, проблеми фаворитів Заходу NBA та очікування матчів збірної України

Клівленд все ще не програв, проблеми фаворитів Заходу NBA та очікування матчів збірної України

Спорт

Голден Стейт дивує, Клівленд розриває, зірки НБА травмуються, NCAA стартує, грецьке дербі Євроліги радує око Голден Стейт дивує, Клівленд розриває, зірки НБА травмуються, NCAA стартує, грецьке дербі Євроліги радує око

Голден Стейт дивує, Клівленд розриває, зірки НБА травмуються, NCAA стартує, грецьке дербі Євроліги радує око

Спорт

Історичний старт Оклахоми, в Мілуокі все погано, литовці розривають в Євролізі Історичний старт Оклахоми, в Мілуокі все погано, литовці розривають в Євролізі

Історичний старт Оклахоми, в Мілуокі все погано, литовці розривають в Євролізі

Спорт

Лейкерс на шляху до фіналу й інший оверреактінг першого тижня НБА та що там в Європі Лейкерс на шляху до фіналу й інший оверреактінг першого тижня НБА та що там в Європі

Лейкерс на шляху до фіналу й інший оверреактінг першого тижня НБА та що там в Європі

Спорт

Connect
Newsletter Signup