Спорт
Майбутнє покоління жіночого гірськолижного спорту
Published on
by Inna Volochai
У зимових видах спорту почався черговий олімпійський цикл. І вже від початку цього зимового сезону вчорашні юніорки починають наступати на лижі досвідченим й іменитим спортсменкам, які ще вчора були для них кумирами, а сьогодні стали суперницями на гірськолижних спусках. Про найбільш амбітних та перспективних і піде мова далі.
Зрінка Лютіч (Rossignol) чи не з перших своїх кроків місила сніг на горі Мєдвєдніца поблизу Загреба, де щороку проходять Новорічні етапи Білого Цирку. Всі четверо дітей в сім’ї з дитинства тренуються тут під керівництвом батька і бачили на власні очі виступи Хіршера, Шифрін, захоплювались ними, прагнули змагатись і вигравати.
Зрінка серед них досягла найбільших успіхів – у 18 років стала чемпіонкою світу серед юніорів, чого не навіть вдавалось її кумиру, легендарній Яніці Костеліч, з якою часто порівнюють здібну спортсменку. Минулого сезону у канадській Панорамі Лютіч виграла золото у слаломі, була бронзовою призеркою в гіганті і 5-тою в комбінації. Що дало їй право заявитись на Фінали Кубку Світу в Куршевелі й сенсаційно увірватись там у топ-5!
Це не перший виступ хорватки у Білому Цирку: паралельно змагаючись в Кубку Європи і виграючи етап за етапом в слаломі та гіганті, Лютіч дебютувала в Земерінгу в грудні 2020 в 16-річному віці. Перші очки Кубку Світу взяла у Кранській Горі в січні минулого року, закінчивши гонку 26-ю у спеціальному слаломі.
У топ-30 хорватка фінішувала і на Олімпіаді: на 25-у місці в слаломі, і на 28-у в гіганті.
А вже з початку цього сезону пробує закріпитись в Кубку Світу і поки що їй непогано це вдається, атже 7-мі місця в Леві і Сістріере впритул наблизили вчорашню юніорку до групи лідерів.
Лютіч потроху звикає до уваги вболівальників і преси і досить впевнено себе почуває у фокусі телекамер. Налаштовуватись на змагання їй допомагає рок-музика Foo Fighters (її улюблена “Rope”); а тримати форму в міжсезоння – заняття вінд- і кайтсерфінгом та іншими екстремальними видами спорту.
Лара Колтурі (Blizzard) цього сезону могла стати наймолодшою дебютанткою Кубку Світу у віці 15 років, якби стартову жіночу гонку у Зольдені не відмінили через погодні умови. Тож перевершити свого кумира Мікаелу Шифрін по цьому показнику не вдалось (американка свого часу стартувала у Шпіндлеровому Млині за кілька днів до 16-річчя), але юна спортсменка має всі шанси повторити її шлях до успіху. Атже такому ранньому прояву гірськолижного таланту сприяли також і гени: Колтурі – донька Олімпійської Чемпіонки 2002 в супер-гіганті Даніели Чекареллі.
Лара народилась в Турині й зростала як майбутня зірка Фальконері, виграючи італійські титули у категоріях U14 – U16, але в Кубку Світу на подив багатьох була заявлена від Албанії. Софія Годжа, наприклад, коментуючи дане рішення, зауважила, що якраз можливість представляти свою країну свій гімн і прапор – це найбільша честь, яка мотивує до здобуття перемог.
Причиною став конфлікт між Golden Team, яку заснували Даніелла Чекареллі та її чоловік Алессандро Колтурі, з Італійською Федерацією, що не дозволяла атлетці тренуватись з приватною командою і розробляти індивідуальний план змагань. В травні 2022 року в сімейному колі було прийняте рішення про зміну спортивного громадянства; в той же час Даніела Чеккареллі стає головним тренером збірної Албанії, а Лара отримує можливість постійно знаходитись під безпосереднім керівництвом мами, що стосується технічної підготовки та змагань, в той час як тато, лижний інструктор, бере на себе організаційні моменти і налаштування спорядження.
Влітку 2022 року Колтурі вже під Албанським прапором почала брати участь у змаганнях FIS в Чилі-Аргентині, виграла 6 гонок в технічних видах і комбінації, а також була в призах в супер-гіганті, що дозволило забрати South American Cup і набрати необхідну кількість очок для участі у Кубку Світу.
Перший старт перенісся із Зольдена у Леві, за 4 дні після 16-го дня народження (в тій гонці Ларі не вистачила кілька десятих аби пробитись в 2-гу спробу і набрати перші очки)
А уже в Кіллінгтоні в першому гіганті сезону наймолодша дебютатнка цьогорічного Кубку Світу прорвалась на 17-те місце. Перші слаломні очки прийшли на де-факто домашньому снігу в Сестріере – Колтурі фактично відкривала другу спробу і показала швидкий проїзд по чистій трасі, за рахунок чого досить довго утримувала проміжне лідерство і увагу медіа до своєї персони, а також зіркової мами.
Мама – тренер і найкраща подруга, не приховувала від журналістів, що пишається донькою, яка робить перші кроки у вищій лізі гірськолижного спорту, і відмітила, що намагається не тиснути в плані результатів, а більше фокусується на отриманні необхідного досвіду і мотивації. Так само як і за межами схилу – для розвитку нових необхідних навичок і спортивного інтересу з дитинства заохочувала заняття фігурним катанням, роликами, велоспортом і пляжним волейболом.
Вони знадобляться юній спортсменці і на Зимових Юнацьких Олімпійських Іграх, що пройдуть в Південній Кореї і можуть принести збірній Албанії довгоочікувані зимові нагороди.
Ава Саншайн Джемісон (Atomic) – ще одна цьогорічна дебютантка, що здійснила те, чого раніше не вдавалось жодній американській гірськолижниці, включаючи Мікаелу Шифрін: з першої ж гонки здобути кубкові очки.
Трапилось це в Леві і одразу в двох слаломах того уікенду: Ава заїхала одразу на 21 місце, а наступного дня на 27.
З того часу, правда, ні на домашній трасі в Кіллінгтоні, ні в Сестрієре у другій спробі ми її не бачили.
Але немає сумнівів, що побачимо і не лише в технічних видах. 20-річна каліфорнійка – діюча віце-чемпіонка світу по юніорам у супер-гіганті, яка виграла також і NorAm.
Своєю ціллю називає великий кришталевий глобус, атже їй подобається переключатись між різними видами. І не лише видами гірськолижного спорту, а й між зимовими і літніми.
Взагалі Ава зізнається, що ненавидить холод і ніколи не бачила себе в зимових видах – радше на Манхеттен Біч на серфі, скейті або за грою в пляжний волейбол.
Власне цим вона і займається в міжсезоння на професійному рівні: бере участь у змаганнях із серфінгу і скейтбордингу у Південній Каліфорнії і це значною мірою допомагає ій тренувати спритність і координацію та й просто приносить масу задоволення. Недарма вона вибрала собі такий нікнейм.
Коли маленкій Саншайн було вісім, сім’я Джемісонів переїхала до Вейлу, де дівчинка навчалась у місцевій лижній школі. Вона не була найздібнішою серед однолітків і не показувала видатних результатів, але їй однозначно подобалось змагатись. Все змінилось, коли Ава вирішила змінити західне узбережжя на східне і вступила до Burke Mountain Academy (альма матер Мікаели Шиффрін). Джемісон отримала можливість змагатись у NCAA і результати в NorAm теж не змусили себе довго чекати. Але найпам”ятнішим моментом вона називає потрапляння у топ-16 US Ski team
В минулому сезоні американка поїздила по Альпійським резортам змагаючись в Кубку Європи, що дало їй непоганий буст як перед юніорським ЧС так і перед дебютом в Білому Цирку.
Ханна Аронсон Елфман (Rossignol) наразі утримує синю майку найбільш перспективної і прогресуючої молодої спортсменки завдяки успіхам у слаломі. 19-річна гірськолижниця із з Каарлшату наразі тримається на 6-му місці слаломного заліку. Цьому сприяли стабільні виступи в районі 9-11 місць у Леві і Кіллінгтоні на початку сезону. А на минулому етапі у Сестрієре молода спортсменка зупинилась за крок від подіуму!
У гіганті в цьому сезоні поки без набраних очок, хоча саме він є профільною дисципліною: Ханна діюча дворазова Чемпіонка Світу серед юніорів в гігантському слаломі. В ньому молода шведка виступала і на Олімпіаді в Пекіні; вийшла в другу спробу, але не фінішувала.
В Кубку Світу дебютувала в лютому 2020 в Кранскій Горі; перші очки здобула торік у Зольдені (26-та).
Хоча дебют на лижах відбувся коли Ханні ледве виповнилося два роки. Перші ж серйозні тренування і участь у змаганнях почались із семирічного віку. Будучи дуже активною в дитинстві, займалась не лише гірськими лижами, але також футболом і вітрильним спортом. Але зрештою, лижі взяли своє: не останню роль в цьому відіграла тітка, шведська олімпіонічка з могулу Марія фон Штедінг.
Разом з рідними Ханна полюбляє кататись не лише по підготовленим трасам, а й фрірайдити. Влітку також не байдикує: сім’я переїздить у будиночок на озері, де є всі умови для занять веслуванням, водними лижами, вейкбордингом та іншими водними видами спорту.
Емма Айхер (Head) – ще одна 19-річна шведка, яка взяла підданство Німеччини восени 2020 і того ж сезону голосно заявила про себе на Чемпіонаті Світу в Кортіна д”Ампеццо, взявши командну бронзу.
На Чемпіонаті Світу серед юніоніорів у болгарському Банско на той момент 17-річна Емма була п’ятою в слаломі, а вже на наступному у канадській Панорамі стала Віце-чемпіонкою в спецальному слаломі, гіганті і швидкісному спуску і четвертою в супер-гіганті. Крім того виграла Національний Чемпіонат Німеччини 2022 в трьох видах, а ще в двох стала срібною. Двічі перемагала у Кубку Європи минулого сезону, а в Кубку Світу п’ять разів пробивалась в очкову зону з найркащим 13-м результатом у слаломі в Кранскій Горі.
Тренери довірили перспективній атлетці місце у збірній і на Олімпійських Іграх, де вона разом з командою виборола срібло, а в індивідуальних видах двічі виходила в другу спробу, закінчивши слаломну гонку на 18-у, а гігант на 21 місці.
Емма разом з молодшим братом виросла у шведському Сундсваллі, а на лижі їх обох в ранньому віці поставили батьки. Дівчинка з дитинства була дуже близька з дідусем і бабусею по бітьковій лінії і часто гостювала в них в селі у Швабских Альпах в Німеччині. Дідусь Франц був професійним гірськолижником і навіть змагався на Штрайфі! Він був одним із співзасновником г/л асоціації в себе вдома і почесним членом Мальштеттенського лижного клубу, в якому перебували і всі члени його сім’ї, включаючи маленьку Емму вже з п’ятирічного віку. Поки малеча опановувала карвінг на схилі, бабуся Ірма в перервах між тренуваннями підгодовувала онуків панкейками з варенням біля нижньої станції підйомника. Влітку на тих же схилах вони з братом ганяли на гірському велосипеді.
Емма з теплотою пригадує ті часи, а її перший лижний клуб гордиться своєю вихованкою – при вєїзді в Мальштеттен ам Ханг вас вітають постери із зображенням першої Олімпійської медалістки в історії містечка!
На кого ще варто звернути увагу на найближчих етапах?
Марі Ламьюр – 21-річна гірськолижниця з французького Куршевелю, Чемпіонка Світу серед юніорів у комбінації та 4-та в слаломі в Панорамі.
Молода надія збірної Франції на прийдешньому домашньому Чемпіонаті Світу, в якій дуже довгий час не з’являлось перспективних слаломісток, що б могли прийти на зміну ветеранці Настасьї Ноенс.
На відміну від 35-річної Настасьї, Марі вже зі старту сезону заїжджала в топ-20, в Леві і Сестрієре.
Софі Матьйо – Чемпіонка Світу серед юніорів зі слалому в Банско 2021, що дало їй право виступати на фіналах сезону 2021/2022, де вона непогано показала себе в тім-івенті, але далі дало не пішло. В Скуадрі Адзурі підростає молоде покоління, але навіть до успіхів тієї ж Лари Колтурі поки що далеко.
Магдалена Еггер – австрійська юніорка, діюча Чемпіонка Світу в даунхілі, суперджи і гіганті, друга в комбінації. Виступає в Кубку Європи. Але в Кубку Світу поки що без вагомих здобутків. Австрійській збірній, незважаючи на традиційно сильну конкуренцію, зараз не вистачає сильних виконавиць, особливо в гіганті, тож від Магдалени і її подруг по молодіжній команді очікують результатів і на дорослому рівні.