Спорт
Чемпіонат Єпропи з фігурного катання. Записки професійних вболівальників
Published on
by Inna Volochai
На цей Чемпіонат Європи у нас було багато планів, але найголовніше – побачити виступи наших фігуристів вживу і постаратись максимально голосно їх підтримати з трибун.
Побачили не всіх – не всі доїхали. А з тих, хто доїхав, не всі змогли виступити. Чемпіонка України Анастасія Шаботова пропускала першість континенту через проблеми зі здоров”ям, а Марія Андрійчук, що її замінила, не була допущена до змагань після отримання позитивного ковід-тесту вже на місці буквально напередодні короткої програми.
Подібні неприємності торкнулись не лише наших фігуристів: через ковід знялись фінська танцювальна пара Юлія Туркіла/Матіас Верслуіс, британська спортивна пара Зоуі Джонс/Крістофер Бояджи і збірна Ізраїлю у повному складі, а також шведский одиночник Ніколай Майоров перед самим стартом турніру. Росіянин Міхаїл Коляда пропускав змагання через травму, а італієць Матео Ріццо – з не зовсім зрозумілих “технічних” причин. Топовий французький танцювальний дует Габріела Пападакіс/Гійом Сізерон не наважились покидати тренувальний хаб в Канаді, аби не наражатись на зайвий ризик схопити ковід напередодні найважливішого за чотири роки старту. Прикро, атже саме їх ритм-танець кортіло подивитись вживу найбільше (чому – пояснюємо в попередньому дописі), але це рішення можна зрозуміти.
Тим не менше в Таллін прилетіло багато фаворитів прийдешніх Олімпійських Ігор: ОКР виставили найсильніший склад в розрахунку на 12/12 медалей ЧЄ
Забігаючи наперед, скажемо, що це їм не вдалось: весь подіум втримати від короткої до довільної росіяни спромоглись лише в парному катанні.
Першими нагороди розігрували якраз у цьому виді. Чемпіони України Софія Голіченко й Артем Даренський, для яких це перший спільний ЧЄ, ледве встигли відновитись після травми. Дніпряни зуміли пробились у довільну, де відкатались без грубих помилок під “Людей в Чорному”, старались і боролись за кожен елемент і залишили досить позитивне враження у глядачів та посіли місце в топ-15.
Досить тепло нечисельна на той момент публіка вітала італійську і німецьку пари, хоча серйозної конкуренції російським спортсменам ті скласти не змогли.
Після короткої чоловіків здавалось, що лише росіяни надалі ділитимуть п”ядестал, атже всі троє представників ОКР отримали досить близькі бали зі значним відривом від решти учасників, але інтрига знов повернулась на довільну, де розгорілись неабиякі пристрасті.
Першим відносно надовго захопив лідерство чеський фігурист Міхал Брезіна, який після провальної КП набагато стабільніше відкатав довільну під Браяна Адамса. Змістив його (Брезіну) звідти лише Кевін Еймоз з розкішної постановкою під музику з “Хмарного атласа” і дуже натхненним, втім, не бездоганним прокатом, де він мало не навернувся, перечепившись за власну штанину. Француз зірвав кілька елементів, але це йому не завадило зірвати шквал оплесків, хоча, як виявилось згодом, навіть близько не співставних з тим шаленством, що творилось після виступу Деніса Васільєвса. От у кого вийшов майже бездоганний прокат з чистим четверним сальховом. Латвієць чи не вперше його приземлив в офіційних змаганнях і навіть під час тренувань напередодні він у нього не виходив стабільно, точніше, стабільно не виходив. Це додало якогось нереального заряду і фігуристу, і аудиторії, і особливо тренеру – неперевершеному Стефану Ламбьєлю, за емоціями якого було спостерігати не менш цікаво аніж за прокатом його вихованця. Швейцарець переживав і проживав всю програму буквально вистрибуючи з-за бортика; диригував і підганяв; танцював і підстрибував. Його давній суперник по льоду Браян Жубер поводився стриманіше – його підопічні не змогли порадувати чистими прокатами.
Тренери, їх поведінка і енергетика – то взагалі окрема тема, яка часто незаслужено залишається поза увагою. Чого тільки варта Барбара Фузар-Полі, яку було чути через увесь каток – що не докрикувала, то достукувала чохлами по борту. В неї, як і в Ламбьєля, був привід для гордості за своїх фігуристів. Атже Денісу (як згодом і італійському танцювальному дуету) вистачило набраних балів і осічок суперників – та й не хотілось віртити що з таким прокатом він залишиться без медалі!
Даніелю Граслю, що наступним виходив на лід, було надзвичайно важко налаштуватись при несамовитому шумі трибун в підтримку “сусіда”. Але італієць зумів зібратись і відстрибати свій ультраскладний контент (4F, 4Lz і 4Lo в каскаді), а також нав”язати боротьбу російським одиночникам.
З них не здригнувся лише Марк Кондратюк, показавши два чистих і дуже крутих проката під Золотий Вік в КП і музику з рок-опери Ллойда-Вебера “Ісус Христос – суперзірка” в ДП і впевнено піднявся на вищу ступінь п”ядесталу, який виглядав більш ніж закономірно не лише по оцінкам суддів, а й по враженням від виступів і по реакції залу.
Наш 4-разовий Чемпіон Украіни Іван Шмуратко, який чисто і на кайфі відкатав коротку й тримався на 8-му місці, припустився кількох нехарактерних серйозних помилок на старті довільної, але не опустив руки і продовжив виступ, віддаючись повітряному фортепіанному шедевру Людовіко Ейнауді, та закінчив змагання на 12-му місці, що стало найкращим результатом для наших одиночників за останні 20 років.
Наші танцювальні дуети – молоді кияни Марія Голубцова/Кирило Білобров і вже досвідчені харків”яни Олександра Назарова/Максим Нікітін після ритм-танцю також кваліфікувались у фінальний день змагань. Дебютанти і вчорашні юніори виклались на повну і довели, що готові виступати на континентальному рівні; а більш майстерні і титуловані – запалили зал своїм кабаре-танцем під “Bad Romance” і як завжди порадували цікавими хореографічними знахідками і оригінальними складними підтримками. Публіці програма явно зайшла і запам”яталась, хоча судді спромоглись поставити 6-разових Чемпіонів України лише на 10 місце, яке стало доволі звичним за їх доволі тривалу історію виступів на ЧЄ.
Глядачі палко вітали іспанців: спочатку старий добрий рок у виконанні Сари Уртадо/Кирила Халявіна, яких координує (як і нашу першу пару) Олександр Жулін. А потім ще активніше – “Маску Зорро” від Олівії Смарт/Адріана Діаза і запальних британців Лайю Фір/Льюіса Гібсона – обидва дуети представляють домінуючий танцювальний хаб в Канаді – той самий, де тренуються і французи і американці і ті ж канадці і ще з десяток світових топів під керівництвом Дюбрі-Лазонна.
Італійці Шарлін Гіньярд/Марко Фабрі, що стали бронзовими призерами, більше запам”ятались навіть не настільки прокатом, як офф-айс перфомансом їх тренера (про них ми вже згадували вище, але харизматичну Барбару гріх не згадати ще раз!)
Як і минулого ЧЄ перші дві сходинки п”ядесталу в танцях на льоду зайняли російські дуети, які зберегли ту саму розстановку на подіумі, що й після ритм-танцю (за відмінністю хіба у різниці в оцінках – французький суддя поставив Степанову-Букіна вище Сініциної-Кацалапова, але це не вплинуло на кінцевий результат)
Заключним сегментом змагань стояла довільна програма у жінок з повним солд-аутом ще до їх старту. Тут після короткої зберігалась інтрига: зі звичними падіннями від Трусової на потрійному акселі і нехарактерним зривом каскаду в другій половині програми у Щербакової; які пропустили Луну Хендрікс з бездоганним прокатом на другу позицію. Перша сходинка після КП з величезним відривом залишалась за фантастичною Камілою Валієвою з черговим рекордом і єдиним на змаганнях потрійним акселем – здається, що 15-річна фігуристка виступає в своїй окремій лізі.
На контрольних тренуваннях перед ДП дівчата виглядали досить впевнено, окрім Щербакової, яка зривала раз за разом квади і після чергового болісного падіння відчувалась знесиленою і деморалізованою.
Тим більшим був наш подив, коли в час-ікс Анна проявила бійцівський характер і єдиною із претенденток чисто виступила, приземливши і 4F, який їй стабільно не давався протягом сезону і надскладний каскад луц-рітбергег, органічно вплівши їх у впізнаване витончене катання і витримуючи музичний образі від початку і до кінця.
До виходу на лід останньої групи в лідерах трималась естонки Ева-Лотте Кібус і Ніна Пертикіна, поки представниця Польщі Катєріна Куракова з яскравою постановкою і дуже вдало підібраним вбранням під ретро-кінематографічну музику з “Чарлі Чапліна” не змістила Чемпіонку країни-господарки. Підопічній Лоренцо Магрі, яка без помилок виконала обидві програми і дуже щиро раділа і виступам і оцінкам, в свою чергу довелось поступитись діючій Чемпіонці світу Анні Щербаковій, яка виходила на лід 4-ю з кінця (відповідно до місця в КП)
Російська ракета Алєксандра Трусова заявила 5 квадів, два з яких зірвала, але цього вистачило щоб зберегти бронзу. Її “Круела” на шаленій швидкості з височенним стрибками вкорте дивує і приносить результат.
Зовсім інший східний музичний образ презентувала граційна Луна Хендрікс. Проте її естетичне катання без ульра-сі не мало жодних шансів проти росіянок; тим більше зазвичай дуже стабільна бельгійка двічі схибила на стрибках і залишилась поза подіумом.
Зазвичай бездоганна Каміла Валієва, чий виступ завершав змагання і чиє перше місце ніхто не ставив під сумнів, втім теж допустила зрив на потійному акселі (що дуже нетипово для її ідеальних прокатів), і закінчила хоч і не з найкращими своїми балами, але із золотом європейської першості.
Тож ЧЄ продублював ЧР в плані переможців; і з інших гімнів в Тондіраба Арені звучав лише гімн Естонії, але це був цінний досвід як для наших найкращих фігуристів і цікавий та приємний для нас, як для найпрофесійніших вболівальників.