Спорт

Боротьба за жовте на Північному Пеклі. Останній шанс для MVP?

by Inna Volochai

Фаворитом 5-го етапу Тур де Франс між Ліллем і Арренберзьким лісом вважається лідер Альпесін-Декьонік Метью ван дер Пул. І не просто так. На дистанції, значна частина якої пролягатиме дорогами легендарної Париж-Рубе, 27-річний нідерландець цілком здатен, за його ж власним розрахунком, відіграти своє відставання від “сусіда” і головного суперника ще з часів велокросу бельгійця Вута ван Арта і забрати в того жовту майку лідера. І зараз пояснимо, чому.

Почнемо з того, що майбутній велогнщик і маунтінбайкер народився у Бельгії в 1995 у французько-нідерландській сім’ї і продовжив видатну династію, успадкувавши спортивні гени від обох батьків.

Його тато – Адрі ван дер Пул – володар чисельних титулів у велокросі і маунтінбайку, шестиразовий Чемпіон Нідерландів і Чемпіон Світу 1996 року з велокросу. Впродовж кар’єри здобував перемоги на кількох класиках, а також двічі вигравав етапи на Тур де Франс.

Його мама – дочка іменитого французького шосейного велогонщика Реймонда Пулідора, переможця Вуельти-1964, який, втім, так і не зміг виграти Тур де Франс, тричі завершивши найпрестижнішу велобагатоденку другим у генеральній класифікації і п’ять разів піднімався на третю сходинку п’єдесталу.

MVP на фініші 2-го етапу TDF, 27 червня 2021 (Image credit: Getty)

Тим не менш, уже в дебютному для себе Турі 2021 у молодого таланта вийшло те, чого не вдавалось його легендарному дідусеві протягом всієї блискучої кар’єри: одягнути  жовту майку лідера! Це був дуже емоційний момент після перемоги на видовищному етапі з фінішем на Мур де Бретань, коли перетинаючи фінішну лінію, гонщик зворушливо відправив жест у небо, чим вшанував пам’ять Пулідора, який пішов з життя за 19 місяців до того і який був дуже близький з онуком. 

Мало того, Метью одразу ж перевершив також досягнення свого батька, що в далекому 1984 один день проїхав у жовтій майці лідера Тур де Франс: молодший ван дер Пул провіз її цілих шість етапів. Поки не знявся з велобагатоденки заради підготовки до Олімпіади у Токіо.

Саме на літні ігри і на маунтінбайк нідерландець робив основну ставку минулого сезону, маючи за спиною чотири світові титули у велокросі. І не планував брати участь у Турі, але спонсори наполягали і навіть підготували спеціальну ретро-атрибутику на честь Пулідора і були вкрай задоволені надзвичано успішним дебютом свого підопічного. 

MVP після падіння на Олімпійській трасі з маунтінбайку (Image credit: Bettini Photo)

Отож після виступу ван дер Пул пересів з шосейного на гірський велосипед, маючи лише три тижні на тренування перед Олімпіадою в умовах посиленого карантину і всього два дні на вивчення олімпійської траси в Японії. Але сама Олімпійська гонка стала для амбітного нідерландця розчаруванням: на першому ж колі він боляче впав, не розрахувавши політ, атже не очікував, що на приземленні приберуть рампу. Метью зумів продовжити виступ, але втратив всі шанси на медалі і перед останнім колом все ж зійшов з дистанції. 

Тим не менше, ван дер Пул заявив, що продовжуватиме змагатись в різних дисциплінах протягом наступного Олімпійського циклу, адже це саме те, що приносить йому найбільше задоволення.

Така мультизадачність уже не раз ставала йому у нагоді в одноденних класиках, таких як Амстел Голд 2019, де він вперше заявив про себе як перспективний шосейний велогонщик, а також феноменальних Турі Фландрії 2020 і Страде Б’янкі 2021 – де до останнього точилась запекла боротьба з тим же Вутом ван Артом.

Основною ж ціллю серед них спортсмен називає Париж-Рубе, яка так і не підкорилось його знаменитому дідусеві: вісімнадцять разів Пулідор фінішував на Північному Пеклі, але жодного разу не піднімався вище 5-го місця.

Mathieu van der Poel (Netherlands / Alpecin-Fenix) at Compiegne – Roubaix race; photo by Dion Kerckhoffs/Cor Vos © 2021 © Photo News

З першої спроби минулого сезону Метью наблизився до своєї мети, піднявшись на подіум з ніг до голови у болоті, як це часто буває на безжальній бруківці при дощовій погоді.

Тоді, на перенесеній через пандемію на осінь надзвичайно важкій гонці (а Париж-Рубе іншою і не буває), ван дер Пул виклався на 200%, відчуваючи наслідки травми спини.

За три місяці міжсезоння спортсмен зміг підлікуватись і відновитись. І успішно розпочати сезон 2022 з призового третього місця на Мілан-Сан Ремо. Тут же в Італії а дебютному Джиро одразу ж виграв перший етап і ще три проїхав у рожевій майці лідера, ставши “Combativity” туру – що можна асоціювати з MVP (most valuable player) – і саме так за ініціалами часто називають нідерландського вундеркінда.

MVP на Giro’22, де місцеві вдобівальники його тролять за піцу з ананасами Foto: @outofcycling // AP

На омріяній Париж-Рубе цьогоріч ван дер Пул був лише дев’ятим, але цей досвід йому однозначно стане у нагоді вже сьогодні на бруківці 5-го етапу, де розгортатиметься битва за жовту майку Тур де Франс. Ван дер Пул, фінішувавши 5-м на першому етапі у гонці з роздільним стартом, де Ван Арт приїхав другим, намагався не відставати на наступних чотирьох, хоча розрив між ними наразі зріс до 38 секунд (за рахунок перемоги гонщика Юмбо-Вісми на останньому етапі). І у Метью, який на цьому турі поки що перебуває в тіні одвічного суперника, це буде фактично останній шанс перехопити ініціативу. 

Для нідерландця і бельгійця це протистояння давно стало чимось більш принциповим, аніж сам спорт. Тож сподіваємось на видовищну розв’язку “пекельного” етапу і на те, що боротьба між ними не закінчиться із заїздом у Альпи. 

Exit mobile version